• 2.png
  • 1.png
  • 3.png

Wkładki douszne

Wkładka  douszna łączy nasze ucho z aparatem słuchowym. Transportuje ona wzmocniony przez urządzenie dźwięk poprzez kanał uszny do błony bębenkowej. Wbrew pozorom od jej wykonania zależy nasz komfort słyszenia. Nieprawidłowo wykonana będzie powodem sprzężeń zwrotnych (wtedy aparat głośno piszczy). Każda wkładka jest wykonywana dla każdego pacjenta indywidualnie na podstawie wycisku pobranego z ucha. Klasyczne wkładki są przeznaczone do aparatów typu BTE (zausznych).

Wkładki zamknięte twarde

To najpopularniejszy rodzaj wkładki. Jest ona wykonana z twardego - zazwyczaj przeźroczystego - tworzywa - akrylu. Wkładki tego typu mogą posiadać otwór wentylacyjny zapewniający wymianę powietrza pomiędzy kanałem usznym a otoczeniem. Zapewnia dobrą stabilność. Wkładki twarde ze względu na sposób montażu wężyka możemy podzielić na:

  • Wkładki twarde ze stałym wężykiem - przewód dźwiękowy jest zamocowany na stałe.Nie ma możliwości jego samodzielnej wymiany, ale za to wkładka jest dyskretniejsza
  • Wkładki twarde z rożkiem - do wkładki jest przymocowane specjalne plastikowe kolanko do którego dopiero jest mocowany przewód dźwiękowy (na wcisk) - dzięki temu użytkownik ma możliwość samodzielnej wymiany wężyka. Jednak samo plastikowe kolanko jest bardziej widoczne

Wkładka twarda ażurowa

Odmiana wkładki twardej, w której zmniejszono część styczną z muszla uszną. Jest dyskretniejsza od wersji pełnej oraz bardziej odpowiednia dla osób z tendencją pocenia się.

Wkładka twarda ze specjalnym zatrzaskiem

Przeznaczone są do niektórych typów aparatów słuchowych pudełkowych.

Wkładki zamknięte miękkie

Wkładki miękkie są wykonane z tworzywa silikonowego (np. z Bioporu). Dzięki użytemu materiałowi wkładki są antyalargiczne, oraz zapewniają dużą szczelność - przez co są polecane do dużych ubytków słuchu. Wkładka nie posiada otworu wentylacyjnego - tak jak wersja twarda, a wężyk jest montowany bezpośrednio, bez plastikowego kolanka oraz  można samodzielnie go wymienić. Dzięki miękkiemu materiałowi z którego są wykonane wkładki łatwo się mocuje w uchu oraz  zapewniają mniejsze ryzyko urazów - przez co są szczególnie polecane dla dzieci.

Wkładki zamknięte półmiękkie

Wkładki posiadające cechy zarówno wkładek twardych, jak i miękkich.

Wkładki otwarte

Są to wkładki składające się z wężyka dźwiękowego na końcu którego znajduje się specjalna nasadka chowająca się całkowicie w kanale słuchowym. Wężyk jest dodatkowo przytrzymywany za pomocą ażurowego - praktycznie niewidocznego elementu wkładanego jak klasyczna wkładka pełna. Tego typu wkładki nie nadają się dla osób z bardzo dużym ubytkiem słuchu. Są odpowiednie dla wysokoczęstotliwościowych niewielkich ubytków.

Wkładka wewnątrzkanałowa

Do aparatów wewnątrzkanałowych oraz wewnątrzusznych typu CIC, ITC oraz ITE. Wkładka jest tak naprawdę obudową aparatu i podobnie jak inne jest wykonywana dla każdego pacjenta indywidualnie

Wkładki specjalne

Wkładki przeciwwodne

Wkładki dla osób uprawiających sporty wodne. Zabezpieczają kanał słuchowy przed dostaniem się do niego wody. Zazwyczaj są miękkie i wykonane z materiału który unosi sie na wodzie.

Wkładki przeciwhałasowe

Popularnie zwane stoperami - służą do tłumienia hałasu.